III spotkanie regionalnych interesariuszy projektu CORE - poznajemy dobre praktyki kompostowania na obszarach wiejskich

III spotkanie regionalnych interesariuszy projektu CORE „Kompostowanie na obszarach wiejskich” zorganizowaliśmy w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami w Promniku. Mieliśmy więc nie tylko okazję porozmawiać o naszych projektowych działaniach, ale także zwiedzić firmę i poznać jej specyfikę, o czym ciekawie opowiadał prezes Mirosław Banach.

A co się dzieje w naszym międzynarodowym projekcie? Jesteśmy na etapie poznawania dobrych praktyk. Jedną z nich są tzw. mistrzowie kompostowania. W Belgii, i to już od 1994 roku, funkcjonują – jako inicjatywa oddolna – dobrowolne zespoły wolontariuszy, które pomagają gminom w promowaniu przydomowego kompostowania.

Bardzo ciekawe i wymierne efekty przyniosła też Aktion Biotonne – przeprowadzona w niemieckim Brandenburg an der Havel - akcja edukacyjno-informacyjna, która miała na celu poprawę jakości odbieranych od mieszkańców bioodpadów w mieście.

Sprawdzamy, które z rozwiązań dotyczących zagospodarowania bioodpadów na terenach wiejskich moglibyśmy zastosować w regionie.

Projekt CORE „Composting in Rural Environments”, czyli „Kompostowanie na obszarach wiejskich” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu INTERREG EUROPA 2021 – 2027.

Uczestniczy w nim 11 interesariuszy z terenu województwa świętokrzyskiego. Są to przedstawiciele 6 regionalnych zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych, przedstawiciele administracji rządowej, tj. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, przedstawiciele gmin oraz przedsiębiorców.

Projekt koordynują Departament Rozwoju Regionalnego i Departament Rolnictwa, Klimatu i Środowiska.