Wizyty studyjne w hiszpańskich instytucjach oraz warsztaty z dziedziny monitorowania efektywności energetycznej budynków – temu poświęcone było I Spotkanie Międzynarodowe projektu MonitorEE w ramach programu Interreg Europa 2021-2027, którego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego jest partnerem.
MonitorEE to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego jest jedynym polskim przedstawicielem. Jego celem jest wspieranie wymiany doświadczeń oraz budowanie potencjału instytucji w zakresie poprawy efektywności energetycznej, a w konsekwencji – stworzenie instrumentów polityki regionalnej w tym zakresie.
Podczas majowego spotkania, którego gospodarzem była Agencja Energii Estremadury AGENEX w Hiszpanii, uczestnicy wymieniali się dobrymi praktykami oraz przygotowywali wspólną dla wszystkich partnerów metodologię monitorowania efektywności energetycznej w budynkach.
W warsztatach wzięli udział przedstawiciele zagranicznych partnerów oraz interesariuszy projektu z Hiszpanii, Finlandii, Rumunii oraz Francji. Tomasz Gałucha, reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przedstawił dwie dobre praktyki z zakresu efektywności energetycznej z naszego regionu - III etap, współfinansowanego z programu regionalnego, projektu Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Starachowicach, który objął m.in. budynki placówek oświatowych. Kolejna dobra praktyka dotyczyła gminy Fałków, która zrealizowała modernizację budynków użyteczności publicznej i infrastruktury społecznej w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Spotkaniu towarzyszyły wizyty studyjne w kilku budynkach Uniwersytetu Hernána Cortésa w Badajoz, w których energia wytwarzana i magazynowana jest w oparciu o różne profile zużycia przy wykorzystaniu pobliskiej sieci elektrycznej. Kolejne wizyty studyjne odbyły się w Caceres, gdzie Rada Regionu Estremadury współfinansowała pilotażowy projekt budowy domów pasywnych.
Warto podkreślić, że głównym zagadnieniem poruszanym w projekcie MonitorEE jest konieczność zmniejszenia ilości energii zużywanej przez budynki, a nie tylko zastąpienie źródła jej wytwarzania odnawialnym. Inwestycje te są kosztowne, a oszczędności oparte są na symulacjach. Partnerzy projektu będą pracować nad monitorowaniem inwestycji energetycznych. Wyniki pozwolą na poprawę zarządzania instrumentami polityk w celu osiągnięcia wyższych redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych powiązanych z tym korzyści.
Projekt „Poprawa efektywności energetycznej poprzez inteligentniejsze systemy zarządzania” (MonitorEE) realizowany jest przez Oddział Współpracy Gospodarczej i Projektów Europejskich w Departamencie Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach Programu Interreg Europe, działanie 2.1 Promowanie rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej.