Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska naturalnego – to problemy, przed którymi stoi świat i z którymi chcą się zmierzyć uczestnicy międzynarodowego projektu NACAO. Zjechali oni, wraz z przedstawicielami samorządu województwa świętokrzyskiego, do hiszpańskiej Andaluzji.
Partnerzy z sześciu krajów uczestniczących w projekcie NACAO, który realizowany jest w ramach programu Interreg Europa 2021-2027, biorą udział w pierwszym międzynarodowym spotkaniu, zorganizowanym przez lidera przedsięwzięcia - administrację regionalną hiszpańskiej Andaluzji.
Jak zmniejszyć emisję dwutlenku węgla?
Program wizyty jest bardzo bogaty – to m.in. seminaria, podczas których prezentowane są dobre praktyki, dotyczące doświadczeń opartych na naturalnych rozwiązaniach dla ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Świętokrzyska delegacja, z marszałkiem województwa – Andrzejem Bętkowskim na czele - zaprezentowała dobrą praktykę dotyczącą retencjonowania wody na terenach nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Jak powiedział Jacek Koba z RDLP - dziewięć nadleśnictw: Barycz, Daleszyce, Kielce, Łagów, Radom, Stąporków, Staszów, Zagnańsk i Zwoleń w latach 2007–2015 uczestniczyło w ogólnopolskim projekcie „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych”. Powstały 23 zbiorniki wodne i 61 zastawek oraz inne urządzenia piętrzące, w których zretencjonowano ok. 1,1 mln m³ wody.
W latach 2014-2022 realizowano przedsięwzięcie „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”, m.in. w nadleśnictwach: Dobieszyn, Kielce, Zwoleń i Staszów, którego celem było zapobieganie negatywnym skutków niszczącego działania wód wezbraniowych, powodzi, podtopień, suszy i pożarów oraz odbudowa cennych ekosystemów naturalnych. Budowa, rewitalizacja zbiorników małej retencji i modernizacja obiektów hydrotechnicznych ma przynieść efekt w postaci zretencjonowania 22,6 tys. m³ wody.
Niebieski węgiel
Podczas wizyty studyjnej w Parku Narodowym Zatoki Kadyksu w ramach dobrej praktyki związanej z „blue carbon” zaprezentowano pilotażowy projekt, dotyczący sekwestracji dwutlenku węgla, wdrażany przed hiszpańskiego partnera Generalną Dyrekcją ds. Zrównoważonego Rozwoju Środowiska i Zmian Klimatu przy Regionalnym Ministerstwie ds. Zrównoważonego Rozwoju, Środowiska i Niebieskiej Gospodarki w Andaluzji. Niebieski węgiel jest pochodną tradycyjnego węgla, ale jego spalanie powoduje znacznie niższą emisję trujących spalin do atmosfery, co czyni go ekologicznym i przyjaznym dla środowiska.
Przypomnijmy, że projekt NACAO nakierowany jest na wspieranie regionów w tworzeniu polityk regionalnych w obszarze ochrony środowiska naturalnego oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jego realizacja ma służyć wymianie doświadczeń, wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań oraz budowaniu potencjału instytucji uczestniczących w przygotowywaniu działań dotyczących „zielonego ładu”.
- Zmiany klimatyczne są jednym z największych wyzwań wymagających pilnych działań, także ze strony samorządów – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski, który w spotkaniu uczestniczy wraz z radnym wojewódzkim – Grzegorzem Banasiem, dyrektorem Departamentu Inwestycji i Rozwoju UMWŚ – Jackiem Sułkiem oraz pracownikami departamentów zaangażowanych w realizację projektu uczestniczy w spotkaniu. - Projekt NACAO ma dać impuls dla samorządów, by w zakresie swoich kompetencji wdrażały takie rozwiązania, które służyć będą ochronie środowiska i redukcji zanieczyszczeń.
Warto dodać, że marszałek Bętkowski oraz Grzegorz Banaś spotkali się z Sergio Arjona wiceministrem ds. zrównoważonego rozwoju, środowiska i niebieskiej gospodarki oraz z Marią Lopez Sanchis - dyrektorem Generalnym ds. Zrównoważonego Rozwoju Środowiska i Zmian Klimatu.
Projekt NACAO - Nature-based Carbon Offsets, czyli „Kompensacja emisji dwutlenku węgla oparta na naturze” realizowany jest w ramach programu Interreg Europa 2021-2027, który finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerami projektu jest województwo świętokrzyskie - Departament Inwestycji i Rozwoju przy współpracy Departamentu Przyrody i Klimatu.