Wspólne zdjęcie na farmie wiatrakowej

Odwiedzili farmę wiatrakową na Łotwie

Określenie luk i rozpoznanie działań w zakresie polityki w celu sformułowania wyzwań dla zarządzania bioróżnorodnością na farmach wiatrowych – ten i inne tematy poruszano podczas III Międzynarodowego Spotkania w ramach projektu BIOWIND w Jełgawie na Łotwie.

Spotkanie połączone było z 3-dniowymi warsztatami, które rozpoczęły się we wtorek, i w których uczestniczyli  pracownicy oddziału Współpracy Gospodarczej i Projektów Europejskich Departamentu Inwestycji i Rozwoju, Departamentu Przyrody i Klimatu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz interesariusze projektu. W programie warsztatów znalazły się: 2 tematy: „Strategie Technologii i Monitorowania dot. ochrony bioróżnorodności na terenie farm wiatrowych” oraz „Wspólne wysiłki i względy polityki w odniesieniu do ochrony bioróżnorodności na terenach farm wiatrowych”. Z kolei problematykę włączenia zarządzania bioróżnorodnością do planowania i uruchomienia farm wiatrowych – omówił Gunārs Valdmanis z Ministerstwa Klimatu i Energii na Łotwie. Eksperci i naukowcy akademiccy z Łotwy poruszyli problem wykorzystania nowo powstałych technologii w systemach wczesnego ostrzegania na farmach wiatrowych. Debatowali również nad wyzwaniami i skutecznymi metodami w zakresie ochrony bioróżnorodności na terenie farm wiatrowych.

W środę pracownicy urzędu wraz z gospodarzami i interesariuszami odbyli wizytę studyjną na farmie Laflora, gdzie zapoznali się m.in.: z informacjami o projekcie, Studium wykonalności projektu i oceną oddziaływania inwestycji na środowisko. Budowę farmy poprzedził proces konsultacji publicznych. Odbyło się również spotkanie z Instytucją Planowania Regionu Zemgale, podczas którego dokonano przeglądu zadań i uaktualniono plan pracy oraz omówiono sprawozdania  finansowe z postępów działań. Debatę zakończyła wspólna analiza porównawcza terytorialnych i społeczno-gospodarczych czynników wpływających na sprzeciw społeczeństwa wobec projektów energetyki wiatrowej.

Projekt BIOWIND jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.