Powstrzymać żywioły. Ruszył nabór w konkursie z nowego programu regionalnego

Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych, usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych – na takie cele można przeznaczyć unijne dofinansowanie w ramach konkursu z nowego programu regionalnego, który właśnie ogłoszono. Do rozdysponowania jest prawie 23,6 mln zł!

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie z Działania 2.5 Gospodarowanie zasobami wody i przeciwdziałanie klęskom żywiołowym w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 - 2027. Potrwa on do 4 sierpnia 2023 r.

O dofinansowanie z funduszy unijnych mogą ubiegać się projekty z zakresu doposażenia służb ratowniczych m.in. na zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych. Dodatkowo, jako element uzupełniający projektu, wsparcie może obejmować działania edukacyjne zwiększające świadomość na temat zmian klimatu oraz promujące bezpieczne zachowania w sytuacjach zagrożenia ekologicznego, pożarowego i powodziowego.

Do rozdysponowania jest 23 mln 580 tys. zł. Kto może sięgnąć po unijne fundusze? Projekty mogą składać jednostki samorządu terytorialnego, OSP włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz te, które będą spełniać kryteria włączenia do niego dzięki realizacji projektu oraz dążą do włączenia do KSRG.

- To jeden z pierwszych konkursów, które ogłaszamy w ramach inwestycyjnej części programu regionalnego finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – podkreśla Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. - Ulewne deszcze, pożary, występujące z  koryt rzeki – to zjawiska, które niestety coraz częściej obserwujemy i które stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi oraz ich dobytku. Im lepszym sprzętem dysponować będą służby ratownicze, tym skuteczniejsze będą prowadzone przez nie akcje.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w ubiegłym roku odnotowano 608 tysięcy interwencji, spośród których aż jedna czwarta to wyjazdy w celu usuwania skutków klęsk żywiołowych. Strażacy walczyli z nimi aż ponad 156 tysięcy razy. Ratownicy mówią o coraz większej sile nawałnic, które niszczą zabudowania, prowadzą do podtopień i przerw w dostawach prądu. Zagrażają również ludzkiemu życiu.

 - Im lepiej będziemy przygotowani do ekstremalnych zjawisk pogodowych lub awarii chemiczno-ekologicznych, tym większa szansa na zminimalizowanie strat. Dlatego tak ważne jest wsparcie z funduszy unijnych działań związanych z przeciwdziałaniem klęskom żywiołowym – podkreśla marszałek Bętkowski. Dodaje on, że bardzo istotnym elementem, który ujęto w konkursie, są przedsięwzięcia edukacyjne. W społecznościach lokalnych musi wzrastać wiedza na temat funkcjonowania środowiska w sytuacji ekstremalnej, a także konieczności takich zachowań, które mają ograniczyć ryzyko ich wystąpienia.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie internetowej programu regionalnego pod adresem:

https://funduszeeu.swietokrzyskie.pro/nabory/ogloszenie-naboru-nr-fesw-02-05-iz-00-002-23-gospodarowanie-zasobami-wody-i-przeciwdzialanie-kleskom-zywiolowym