Nagrodzeni wynalazcy pozują do wspólnego zdjecia

Nagrodziliśmy najlepsze wynalazki

Czy można wymyślić maseczkę chirurgiczną, która w 100% zabezpiecza przed wirusami i bakteriami, stabilizator, który rośnie wraz z dzieckiem i „naśladuje” fizjologię kręgosłupa, obniżyć temperaturę produkcji mieszanki asfaltowej ze 180 stopni Celsjusza ? Świętokrzyscy wynalazcy i firmy po raz kolejny udowadniają, że tak. Wczoraj otrzymali nagrody w XV edycji konkursu Świętokrzyski Racjonalizator.

Dwie nagrody główne, 4 wyróżnienia oraz 2 nagrody za zgłoszone wynalazki wręczyli wczoraj w imieniu marszałka województwa świętokrzyskiego w hotelu La Mar w Kielcach dyrektorzy Departamentu Inwestycji i Rozwoju: Jacek Sułek i jego zastępca Anna Kucharczyk.

- Komisja konkursowa przyznała nagrody instytucjom i podmiotom z terenu województwa świętokrzyskiego, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju bazy innowacyjnej. Osobom, które swoją działalnością promują innowacje, ale także wynalazcom i firmom, tworzącym produkty, które służą rozwojowi świętokrzyskiej gospodarki. Ich sukcesy to dowód, że nasze przedsiębiorstwa potrafią rozwijać swój potencjał –podsumował wyniki konkursu dyrektor Jacek Sułek.

Nagrody za zgłoszone wynalazki trafiły na rzecz zespołu twórców:

  • dr inż. Krzysztofa Maciejewskiego, prof. dr hab. inż. Marka Iwańskiego, dr hab. inż. Anny Chomicz-Kowalskiej, dr inż. Justyny Stępień, dr inż. Mateusza Iwańskiego, prof. dr hab. inż. Piotra Radziszewskiego i dr inż. Adama Liphardta z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, za wynalazek „Mieszanka mineralno-asfaltowa typu beton asfaltowy o ciągłym uziarnieniu do budowy nawierzchni drogowej o podwyższonej trwałości eksploatacyjnej”
  • raz na rzecz zespołu twórców: Stanisława Szczepaniaka, Remigiusza Szczepaniaka, Elwiry Szczepaniak, Dominiki Szczepaniak, Moniki Szczepaniak, Małgorzaty Szczepaniak z Jednostki Innowacyjno-Wdrożeniowej INWEX sp. z o.o. za wynalazek „Sposób wspomagania instalacji grzewczych w rozprowadzaniu ciepła w pomieszczeniach zamkniętych”.

Wyróżnienia za patenty otrzymali:

  • dr hab. inż. Przemysław Rybiński, prof. UJK, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach za patent „Wypełnienia profili aluminiowych odporne na działanie wysokich temperatur oraz ognia, wykazujących korzystne działanie akustyczne”
  • dr hab. inż. Przemysław Rybiński z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za patent „Mieszanka na niepalny silikonowy kompozyt ceramizujący”
  • dr hab. inż. Paweł Zmarzły, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach za patent „Łożysko toczne z dynamicznym smarowaniem”
  • oraz dr Stanisław Radoń za patent „Endoproteza stawu biodrowego”.

Nagrody główne za patenty przyznano na rzecz zespołu twórców:

  • dr hab. Piotra Słomkiewicza, dr hab. Beaty Szczepaniak prof. UJK, dr Laury Frydel, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach za patent „Sposób wytwarzania adsorbentu haloizytowo-węglowego na bazie prekursora węglowego z celulozy rozpuszczonej w odczynniku Schweizera do adsorpcji ftalanu dibutylu z fazy ciekłej”
  • oraz na rzecz zespołu twórców: dr inż. Marty Grzyb, dr inż. Łukasza Noconia, dr inż. Łukasza Nowakowskiego i dr inż. Piotra Szmidta z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach za patent „Dysza wylotowa silnika rakietowego”.

 

Świętokrzyski Racjonalizator został ustanowiony przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Jego celem jest wyszukiwanie szczególnie innowacyjnych inicjatyw o dużym znaczeniu dla rozwoju gospodarki województwa świętokrzyskiego. W jego ramach  rozpatrywane są rozwiązania, na które Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej udzielił patentu na wynalazek oraz projekty wynalazcze, w tym również wzory użytkowe, zgłoszone do ochrony  w roku kalendarzowym, poprzedzającym daną edycję konkursu. Zgłoszone rozwiązania podlegają szczegółowej analizie przez komisję konkursową, która w oparciu o ustalone kryteria może przyznawać nagrody pieniężne na rzecz ich twórców.

 

W drugiej części spotkania odbyło się posiedzenie Świętokrzyskiej Rady Innowacji, podczas którego uczestnicy rozpatrywali zagadnienia związane ze wsparciem Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Instytucji otoczenia biznesu i organizacji badawczych w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. Przedstawili również założenia projektu „Inteligentne Świętokrzyskie – współpraca na rzecz rozwoju regionalnych inteligentnych specjalizacji”, planowanego do realizacji w ramach FEŚ 2021-2027. Ponadto prelegenci zaprezentowali wyniki badania „Identyfikacja łańcuchów wartości w obszarach świętokrzyskich inteligentnych specjalizacji oraz analizę przepływów międzygałęziowych w kontekście rozwoju innowacyjności w regionie świętokrzyskim”.

W spotkaniu wzięli również udział: Tomasz Janusz, z-ca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz pracownicy 2 oddziałów: Rozwoju Innowacji i Przedsiębiorczości oraz Współpracy Gospodarczej i Projektów Europejskich.