
Kolejna okazja do wymiany doświadczeń z zakresu rewitalizacji - wizyta studyjna świętokrzyskich przedstawicieli JST w województwie kujawsko-pomorskim
W dniach 7-9 maja 2025 r. reprezentanci gmin z województwa świętokrzyskiego odpowiedzialni za prowadzenie działań rewitalizacyjnych w swoich gminach oraz przedstawiciele Zespołu ds. rewitalizacji funkcjonującego w UMWŚ uczestniczyli w wizycie studyjnej w województwie kujawsko-pomorskim. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”.
Uczestnicy wizyty mieli okazję zobaczyć przykłady obszarów zrewitalizowanych we Włocławku, Bydgoszczy oraz Grudziądzu. Podczas rozmów, prelekcji oraz spacerów badawczych wymienili się doświadczeniami oraz obserwacjami z przebiegu procesów rewitalizacyjnych na obszarach będących w zapaści społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, środowiskowej lub technicznej z osobami zajmującymi się rewitalizacją w województwie kujawsko-pomorskim. Przykłady zaobserwowanych dobrych praktyk i najskuteczniejszych działań rewitalizacyjnych będą implementowane w gminach województwa świętokrzyskiego.
Podczas wyjazdu, uczestnicy wizytowali m.in.:
- obszar rewitalizacji we Włocławku (w tym Skarbiec Fajansu);
- podobszary rewitalizacji w Bydgoszczy (w tym: Wyspę Młyńską i dzielnicę Fordon);
- obszar rewitalizacji w Grudziądzu (w tym, Centrum Aktywizacji Społecznej Spichlerz 57).
Wyjazd studyjny zaowocował dyskusjami oraz inspiracjami i nowymi działaniami
w rewitalizowanych obszarach.
Wizytę zorganizowała firma PROJEKTY MIEJSKIE.
Za zorganizowanie oraz przeprowadzenie wizyty odpowiedzialny był Pan Rajmund Ryś – ekspert w zakresie polityki miejskiej, rewitalizacji, planowania przestrzennego, transportu i mobilności oraz procesu inwestycyjnego. Współautor Krajowej Polityki Miejskiej, systemu wsparcia rewitalizacji (w tym ustawy o rewitalizacji oraz wytycznych w zakresie rewitalizacji
w programach operacyjnych na lata 2014-20), a także propozycji zmian w systemie planowania przestrzennego. Ponadto współautor podręcznika dla inwestorów przedsięwzięć infrastrukturalnych wydanego przez MRR.
Program Regiony Rewitalizacji 3.0 czyli wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych – 3 edycja współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Zespołami ds. rewitalizacji w urzędach marszałkowskich o skróconej nazwie „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” jest współfinansowany w 79,71% ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 oraz w 20,29% z budżetu państwa.