
Rusza kolejna edycja unijnego programu stypendialnego dla zdolnych uczniów z mniej zamożnych rodzin!
Fundusze europejskie wspierają ambitnych świętokrzyskich uczniów w rozwijaniu ich wyjątkowych talentów, pomimo trudnej sytuacji materialnej ich rodzin! Właśnie rusza III edycja projektów stypendialnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które finansowane są z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej marszałek województwa Renata Janik oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Anita Koniusz przedstawiły zasady przyznawania stypendiów, zachęcając młodych, zdolnych uczniów z terenu całego województwa do ubiegania się o wsparcie stypendialne na rok szkolny 2025-26. A jest o co walczyć – wysokość stypendium to 3800 złotych. Nabór wniosków w ramach trzeciej edycji programów stypendialnych zostanie przeprowadzony jesienią tego roku.
Zarząd Województwa zdecydował o dofinansowaniu kolejnej, trzeciej już edycji trzech programów stypendialnych z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Stypendia będą wypłacane w roku szkolnym 2025/2026. Programy skierowane są odrębnie do uczniów ze szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących oraz szkół zawodowych. Ich realizatorem w ramach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego jest Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWŚ.
Podczas konferencji prasowej w siedzibie urzędu marszałkowskiego marszałek województwa Renata Janik oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Anita Koniusz przedstawiły założenia tegorocznej edycji programu.
– Stypendia finansowane z funduszy unijnych cieszą się bardzo dużym powodzeniem, bo jest to znakomity sposób wsparcia zdolnej młodzieży pochodzącej z mniej zamożnych rodzin. To dla nich szansa na opłacenie dodatkowych zajęć wspierających ich edukację, ale ten szansa na rozwijanie zainteresowań czy pasji – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek województwa Renata Janik. – Na dofinansowanie tegorocznej edycji programów stypendialnych przeznaczyliśmy łącznie ponad 7 i pół miliona złotych – po 2 i pół miliona złotych na każdy z programów. Dzięki temu prawie dwa tysiące uczniów otrzyma w roku szkolnym 2025/26 stypendia, każde w kwocie 3800 złotych, wypłacanej jednorazowo.
Jak podkreślała marszałek Renata Janik nowością w projektach stypendialnych finansowanych z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027” jest możliwość uzyskania stypendium przez uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.
– Może na nie liczyć zdolna młodzież z klas VII i VIII, z naprawdę wysoką średnią – informowała podczas konferencji prasowej. – Wsparcie stypendialne dla uczniów szkół podstawowych nie było dostępne w poprzednim unijnych programach stypendialnych realizowanych w regionie z regionalnych programów operacyjnych w latach 2007-2013 i 2014-2020. Trzy lata temu uznaliśmy, że należy zmienić te zasady tak, aby ambitna i pracowita młodzież, będąca na etapie kończenia szkoły podstawowej, mogła skorzystać ze wsparcia finansowego i nie ograniczała swoich aspiracji edukacyjnych ze względu na gorszą sytuację finansową i mniej zasobnych rodziców. Jesteśmy przekonani, że znacząco podniesie to szanse tych uczniów na kolejnych etapach edukacji – argumentowała marszałek.
Stypendia finansowane będą z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”. Zabezpieczona na ten cel kwota to ponad 7,5 miliona złotych. Pieniądze te wystarczą na przyznanie wsparcia stypendialnego dla w sumie 1920 uczniów, po 640 osób z każdego typu szkół.
Zasady ich przyznawania podczas konferencji prasowej przedstawiła Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
– Stypendia przyznawane są na podstawie wniosków wraz z kompletem załączników, m.in. kopią świadectwa szkolnego, dokumentem potwierdzającym dochody itd. Rodzic lub opiekun składa wniosek do szkoły, a następnie po weryfikacji formalnej przez nauczyciela – opiekuna ucznia oraz dyrektora szkoły, wniosek jest przekazywany do Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego naszego urzędu. Nabór wniosków w ramach trzeciej edycji programów stypendialnych zostanie przeprowadzony jesienią tego roku, po rozpoczęciu kolejnego roku szkolnego. Wnioski będą podstawą do oceny sytuacji materialnej oraz osiągnięć edukacyjnych uczniów. Za wyniki w nauce każdy z uczniów otrzyma punkty – im wyższa średnia, tym większa liczba punktów. Następnie utworzona będzie lista rankingowa. Będzie ona podstawą do wypłaty stypendiów dla tych uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów – informowała Anita Koniusz. – Dotychczas nasze stypendia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, mam nadzieję, że i tym razem będzie podobnie. Jestem przekonana, że jest to znakomita forma wsparcia młodych ludzi w ich edukacji. A wszystkim nam zależy, by nasza młodzież była dobrze wykształcona.
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego do tej pory wsparł 3840 uczniów kwotą ponad 15 mln złotych.