SYSTOUR. Poznajemy hiszpańskie dobre praktyki
SYSTOUR. Poznajemy hiszpańskie dobre praktyki

SYSTOUR. Poznajemy hiszpańskie dobre praktyki

Rozwój turystyki na obszarach wiejskich – tej tematyce poświęcone jest spotkanie międzyregionalne partnerów projektu SYSTOUR, które odbywa się w Hiszpanii.

Przypomnijmy, że projekt „SYSTOUR - Systemowe podejście do strategii zrównoważonej turystyki na obszarach wiejskich”, realizowany jest w ramach programu Interreg Europa. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (Departament Inwestycji i Rozwoju przy wsparciu Oddziału Turystyki w Departamencie Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych) jest jedynym polskim partnerem tego przedsięwzięcia. Wypracowane w jego ramach rozwiązania mają promować tereny wiejskie jako miejsce znakomite nie tylko do spędzania wolnego czasu, ale i zamieszkania, pracy oraz inwestowania. Partnerzy poszukiwać będą również skutecznych rozwiązań oraz wymieniać dobre praktyki, których efektem ma być włączenie turystyki do szerszych, regionalnych lub terytorialnych strategii współpracy.

Pierwszy dzień spotkania w Hiszpanii, 29 lutego był wyjątkową okazją do poznania strategii oraz dobrych praktyk regionu Lea Artibai, który leży w Kraju Basków. Gospodarz przestawił dobre praktyki, m.in. Lea Artibai Fest - zarządzanie i koordynacja programu mającego na celu organizację wydarzeń odbywających się na terenie regionu, Lea Ibilbidea - którego symbolem jest rzeka przepływająca przez tutejszy region. Głównym punktem tej dobrej praktyki jest ciekawy program trasy Wine & Fish zaczynający się w Bilbao a kończący na wybrzeżu. Kolejnym nowatorskim przedsięwzięciem jest poszerzanie świadomości miejscowej społeczności na temat dóbr turystycznych oraz kulturowych, które może zaproponować turyście tutejszy region.

Bogaty i zróżnicowany program dnia przybliżył dwa ważne miejsca na mapie regionu: Lekeito, miasto którego głównym dochodem było rybołówstwo, przekształca się za pomocą dobrych praktyk w miejsce przyjazne i atrakcyjne dla turystów, tworząc przy tym dostosowany do panujących warunków infrastrukturalnych produkt turystyczny. Drugim miejscem jest Ondarroa, którego symbolem jest silna i niezależna kobieta.

Wizycie studyjnej towarzyszyła dyskusja i wymiana doświadczeń i przemyśleń.