Marszałek Renata Janik siedzi na tle budynku Politechniki Świętokrzyskiej

Tak się bawiliśmy na dniach Funduszy Europejskich w Kielcach!

Pokazy iluzji i magicznych sztuczek,  kreatywne warsztaty, koncerty, bezpłatne badania zdrowotne, quizy i zwiedzanie miejsc niedostępnych na co dzień. Tak bawiliśmy się na „Miasteczku Zdrowia” przy Politechnice Świętokrzyskiej, zorganizowanej w ramach Dni Funduszy Europejskich - największej imprezy w Polsce, promującej projekty, które skorzystały z dotacji unijnych. Imprezę dla wszystkich mieszkańców oficjalnie otworzyła Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego. 

Oficjalnie rozpoczęliśmy tegoroczną, XII już edycję Dni Funduszy Europejskich 2025 Gości przywitała Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Teren Politechniki Świętokrzyskiej zamienił się tego dnia w  „Miasteczko Zdrowia”, a to za sprawą specjalnie przygotowanej strefy zdrowia, w której mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogli wykonać badania: cytologiczne, mammograficzne, urologiczne, przeprowadzić analizę składu ciała, pomiar ciśnienia tętniczego oraz pomiar poziomu cukru.

O godz. 15 odbyła się debata  „Badania ratują życie – pierwsze efekty projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” z udziałem: marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, dyrektor WOMP lek. Katarzyny Przemirskiej, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii WSZ kardiolog prof. Beaty Wożakowskiej – Kapłonlek. Beaty Kozak-Klonowskiej z Poradni Genetycznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz dr n.med. Mateusza Obarzanowskiego, z-cy kierownika Kliniki Urologii w ŚCO.

- Zdrowie to największa wartość, a jego ochrona to najlepsza inwestycja. „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” to projekt strategiczny, który zapewnia mieszkańcom regionu dostęp do szerokiego pakietu badań profilaktycznych. Już po dziewięciu miesiącach działania programu widać realne efekty – udało się zdiagnozować poważne schorzenia, w tym nowotwory i choroby układu krążenia. Wielu pacjentów otrzymało potrzebne wsparcie specjalistów i przeszło leczenie. Przebadaliśmy ponad 10 tysięcy pacjentów, a możemy przebadać 50 tysięcy mieszkańców. Dlatego nieustannie zachęcamy Państwa do tego, żeby korzystać z oferowanych przez WOMP i ŚCO badań. Od dziś mieszkańcy regionu mogą korzystać także z urobusa, panowie mogą skorzystać z badania PSA i USG. To kolejny unikatowy element tego projektu. Wiem, że w sprawie badań wykonywanych w urobusie dzwonią pacjenci z całej Polski, ale ten projekt jest skierowany do mieszkańców świętokrzyskiego – mówiła o projekcie podczas debaty marszałek Renata Janik.

Uczestnicy pikniku zwiedzali również laboratoria CENWIS, zapoznali się z funkcjonowaniem bolidów elektrycznych , reaktorów biopaliwa i łazików marsjańskich .W strefie zdrowia i gastronomii eksperci udzielali informacji o zdrowym stylu życia i jedzenia, serwowano również dietetyczne posiłki z food trucków, watę cukrową, popcorn i inne. Atrakcji było mnóstwo. Odbyły się pokazy iluzji, warsztaty jogi z Ewą Dubno i innych ćwiczeń sportowych, liczne konkursy i zabawy dla dzieci, loterie fantowe, pokazy dronów i termowizji. Pokaz sprzętu geodezyjnego, gry terenowe i symulacje dachowania.  Wystąpili również podopieczni fundacji Scena Mimesis. Uczniom szkół ponadpodstawowych i ich rodzicom zaprezentowano projekt „Dziś uczeń, jutro student”, który ma pomóc w wyborze przyszłych studiów i zawodu. Przez cały dzień odbywały się również badania w Wojewódzkim Ośrodku Medycy Pracy w ramach „Białej soboty” i projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Anita Koniusz Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Tomasz Janusz, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego, Anna Kucharczyk, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego, wicedyrektor Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach Agnieszka Kubicka oraz zastępca dyrektora Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Kielcach Arkadiusz Ślipikowski.

DFE to największe wydarzenie poświęcone projektom europejskim, które odbywa się w całej Polsce w tym samym terminie, pod wspólnym logo. W tym roku realizujemy je w województwie z wielkim rozmachem. Podczas akcji prezentujemy projekty, które otrzymały wsparcie Unii Europejskiej i na ich przykładzie pokażemy, jak nasz region zmienia się w bardziej nowoczesny i przyjazny – i to za sprawą unijnego dofinansowania. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.