Dobre praktyki w turystyce na obszarach wiejskich - poznaliśmy opinie po wizycie w świętokrzyskim
Sandomierski Szlak Jabłkowy ma duży potencjał transferowy, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu - wysoki stopień innowacji. Bałtowski Kompleks Turystyczny doceniono za duże możliwości zatrudnienia, a Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich za możliwości dywersyfikacji turystów. Park Etnograficzny w Tokarni najlepszy w kategorii "zrównoważony rozwój". Podczas spotkania regionalnych interesariuszy projektu SYSTOUR w Hucie Szklanej poznaliśmy opinie naszych międzynarodowych partnerów po majowej wizycie w świętokrzyskim.
Celem projektu „Systemowe podejście do strategii zrównoważonej turystyki na obszarach wiejskich”, który już od ponad roku realizujemy, jest przeniesienie ruchu turystycznego na obszary wiejskie, które w tej chwili nie są jeszcze dostatecznie wykorzystywane. Podczas wizyt studyjnych poznajemy dobre praktyki z Włoch, Węgier, Finlandii, Francji, Hiszpanii. Zagranicznym partnerom prezentujemy również własne. Spotykamy się też w gronie regionalnych przedstawicieli różnych instytucji związanych z turystyką, by wypracować najlepsze rozwiązania i wprowadzić rekomendacje dotyczące turystyki wiejskiej do strategicznych dokumentów województwa. Pomysłów i postulatów jest dużo, m. in. taki, o realnym włączeniu mieszkańców w procesy decyzyjne.
Nad tym pracowaliśmy podczas ostatniego spotkania, które zorganizowaliśmy w Świętokrzyskiej Zagrodzie Kultury "Harmonia". To nowe miejsce na mapie atrakcji świętokrzyskiego, z ogromnym potencjałem, o czym mogliśmy się przekonać, zwiedzając wystawę. "Harmonia" powstała w ramach unijnego projektu i została dofinansowana z funduszy europejskich.