Duże zainteresowanie Bazą Usług Rozwojowych wsród mieszkańców regionu

Unijne dofinansowania szkoleń i kursów zawodowych, studiów podyplomowych i innych form doskonalenia zawodowego w ramach Bazy Usług Rozwojowych - cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców województwa.

Jak prawidłowo wypełnić wniosek i uzyskać wsparcie – informowali przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach podczas spotkania, zorganizowanego we wtorek, 26 marca br. w Szklanym Domu w Ciekotach.

W wydarzeniu, które odbyło się z inicjatywy Wicemarszałek Województwa Renaty Janik, wzięło udział blisko 80 uczestników, w tym mieszkańcy, przedstawiciele samorządów, lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych. Wśród gości był m.in. Tomasz Lato – Wójt Gminy Masłów, Dariusz Skiba – Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Anna Łubek – Prezes Lokalnej Grupy Działania „Wokół Łysej Góry", Katarzyna Kubicka – Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim oraz Elżbieta Korus – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. 

Wartość środków unijnych, przeznaczonych na dofinansowanie szkoleń, kursów zawodowych, studiów podyplomowych dla mieszkańców regionu do roku 2026, wynosi blisko 78 milionów złotych. Chcemy wydatkować te środki w sposób racjonalny, odpowiadający rzeczywistym potrzebom rynku pracy – deklarowała Wicemarszałek Renata Janik. Takie spotkania, jak dzisiejsze, dają możliwość bezpośrednich konsultacji z mieszkańcami regionu, wsłuchania się w ich oczekiwania i potrzeby rozwojowe. Cieszę się z tak dobrej współpracy z samorządami, które pełnią ważną rolę w promocji projektów unijnych wśród mieszkańców swoich gmin – dodała Wicemarszałek Województwa. 

Baza Usług Rozwojowych, a w niej – tysiące profesjonalnych szkoleń i kursów zawodowych, studiów podyplomowych, usług doradczych – to jedno z kluczowych działań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w perspektywie 2021 – 2027. Maksymalna kwota wsparcia na osobę to 8.500 zł, a dofinansowanie może sięgać nawet 90% kosztów usługi rozwojowej wybranej przez uczestnika. Z dofinansowań, w ramach jednego z dwóch projektów realizowanych przez WUP. mogą korzystać dorosłe osoby indywidualne (w tym m.in. bezrobotni, pracujący, uczniowie i studenci) oraz pracodawcy (w tym m.in. przedsiębiorcy, podmioty publiczne, organizacje pozarządowe, spółdzielnie). 

Dodatkową atrakcją, jaką przygotowano dla uczestników spotkania w Ciekotach, były gogle VR, czyli specjalne okulary przenoszące w wirtualny świat różnorodnych zawodów. O ich zaletach przekonuje wicedyrektor WUP Agnieszka Kubicka: Zachęcam do skorzystania z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie, których przykładem są gogle VR. Do dyspozycji mamy 45 filmów oraz 7 specjalistycznych aplikacji, które umożliwiają doświadczenie pracy specjalistów w różnych zawodach. Zakładając gogle VR możemy na własne oczy zobaczyć ich codzienną pracę – zachęca wicedyrektor WUP.

Nabory wniosków o dofinansowanie usług rozwojowych będą ogłaszane przez Wojewódzki Urząd Pracy cyklicznie do 2026 roku. Projekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród pracodawców i mieszkańców regionu. Wojewódzki Urząd Pracy przyjął do tej pory 2.300 wniosków i podpisał blisko 1.280 umów o dofinansowanie usług rozwojowych. Wsparcie finansowe pochodzi ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027. 

więcej...