Komitet do spraw Umowy Partnerstwa zainaugurował działalność

Podsumowanie procesu programowania nowej unijnej perspektywy finansowej, realizacja programów na lata 2021-2027, przyjęcie regulaminu pracy – to najważniejsze punkty pierwszego posiedzenia Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. Uczestniczyli w nim włodarze regionu świętokrzyskiego - marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik, których powołano w skład tego ważnego gremium.

W siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie w środę, 22 marca odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa, który jest głównym organem wspierającym  proces koordynacji wykorzystywania przez Polskę środków Unii Europejskiej. W pracach komitetu uczestniczą przedstawiciele strony rządowej, samorządowej oraz partnerzy społeczni. Członkami tego ważnego gremium są również marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik, którzy wraz z dyrektorami departamentów odpowiedzialnych za program regionalny – Jackiem Sułkiem (Departament Inwestycji i Rozwoju) oraz Katarzyną Kubicką (Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego) uczestniczyli w posiedzeniu komitetu.

Otwierający spotkanie minister funduszy i polityki regionalnej – Grzegorz Puda podkreślił, jak ważny i niezwykle pracowity był czas programowania perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Gośćmi posiedzenia byli przedstawiciele Komisji Europejskiej - Emma Toledano-Laredo, dyrektor ds. Wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO), która podziękowała za intensywne negocjacje, zwróciła również uwagę na ogromne wyzwanie jakim jest nałożenie się dwóch unijnych perspektyw, z których jedną należy rozliczyć, drugą zaś – intensywnie wdrażać. Dlatego też, jak podkreśliła Emma Toledano-Laredo, konieczna jest wytężona praca nad warunkami wstępnymi, tak by jak najszybciej uruchomić płatności. Przedstawicielka Komisji Europejskiej podkreśliła również istotną rolę komitetów monitorujących i udział w nich partnerów społecznych.

Muriel Guin - Kierownik Działu w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE zwróciła uwagę na ogromne przyspieszenie prac nad nową unijną perspektywa w ostatnich miesiącach. – Pamiętajmy o ogromnych wyzwaniach, jakie w najbliższych latach stoją przed rynkiem pracy, kształceniem ustawicznym, innowacjami i zaangażowaniem organizacji reprezentujących społeczeństwo obywatelskie – podkreśliła.

Środowe posiedzenie Komitetu było znakomitą okazją do podsumowań, analiz oraz prezentacji wniosków strony rządowej, samorządowej, a także partnerów społecznych.

- Proces przygotowania umowy partnerstwa to cztery lata wspólnych prac, sześć grup roboczych, konsultacje społeczne, wysłuchanie obywatelskie i wysłuchanie odwrócone. Do projektu dokumentu wniesiono 7 tysięcy uwag – wyliczyła Małgorzata Jarosińska - Jedynak – sekretarz stanu w MFiPR, która zaprezentowała także efekty uzgodnień z Komisja Europejską.