Moc atrakcji podczas XI Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Co to był za weekend! Pikniki, warsztaty, koncerty, spacery - w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich beneficjenci FE przygotowali mnóstwo atrakcji w całym regionie. Można było przekonać się na własne oczy, jak bardzo świętokrzyskie zmieniło się przez 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej.

Dni Otwarte każdego roku przyciągają tysiące odwiedzających. To wyjątkowa, ogólnopolska impreza, podczas której promujemy projekty zrealizowane z udziałem unijnego wsparcia. Beneficjenci zapraszają odwiedzających do siebie i mają okazję pochwalić się swoim sukcesem. Tak było również podczas tej edycji, która jest częścią obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Mieszkańcy i turyści przebywający w regionie mogli skorzystać z darmowych wejść, licznych zniżek i rabatów na bilety wstępu, a także wziąć udział w wielu - specjalnie na tę okazję przygotowanych - wydarzeniach.

Jednym z nich był, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, rajd rowerowy pod hasłem "20 km na 20-lecie". Rowerzyści, poprowadzeni przez utytułowanego piłkarza ręcznego, Karola Bieleckiego, przejechali ulicami Kielc. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i koszulkę. Przez trzy dni w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach trwały warsztaty ekologiczne i pikniki rodzinne. Można było samodzielnie przygotować mieszankę herbaty owocowej, zrobić świecę z wosku pszczelego, czy kwiatową ozdobę na drzwi. Ci, którzy niedzielne przedpołudnie spędzili w Umianowicach mogli też przetestować - jako pierwsi - najnowszą atrakcję ośrodka, drezyny rowerowe. Przejażdżki cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to także możliwość zobaczenia miejsc niedostępnych na co dzień. W tym roku można było na przykład przekonać się, jak funkcjonuje baza Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w Kielcach. Zwiedzających zaprosiła do siebie również Politechnika Świętokrzyska, a także Główny Urząd Miar. Wiele osób chciało zobaczyć supernowoczesne pracownie i labolatoria. Największe muzea w regionie udostępniły swoje zbiory za darmo, a galerie i Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowały dla dzieci specjalne warsztaty plastyczne. Całodzienny event odbył się w Parku Legend, jednej z najnowszych atrakcji turystycznych regionu. W konkursach, quizach wiedzy i zawodach sportowych można było wygrać gadżety z logo akcji, przygotowane przez urząd marszałkowski.

DOFE organizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W naszym regionie akcję koordynuje Departament Inwestycji i Rozwoju UMWŚ.