Kolejny zabytkowy budynek, którego historia sięga XVII wieku, już wkrótce tętnić będzie życiem i stanie się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu! Chęcińska synagoga, dzięki Funduszom Europejskim, odzyskała dawny blask i w nowym sezonie turystycznym otworzy podwoje dla zwiedzających.
Zakończyła się modernizacja położonej w centrum Chęcin synagogi. W pamiętającej czasy króla Władysław IV Wazy bożnicy wkrótce powstanie Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej, uczące tolerancji i szacunku wobec innych religii oraz tradycji. Modernizacja tego niezwykłego obiektu możliwa była dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Gmach zyskał nowy dach, elewację, schody i podłogi, wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne i zewnętrzne, przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie, zagospodarowano również teren na zewnątrz budynku.
W Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej powstaną sale wystawowe, warsztatowe i miejscem na organizację wydarzeń kulturalnych. To będzie przestrzeń tętniąca życiem, znakomicie wpisująca się w historię Chęcin, które zawsze szczyciły się wielokulturowością.
Warto przypomnieć, że przez lata obiekt ten pełnił różne funkcje. Po wojnie budynek służył mieszkańcom m.in. jako kino miejskie „Marmury”, biblioteka, a w kolejnych latach był siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
Historia budynku jest niezwykła - chęcińska synagoga powstała po 1638 roku. Na budowę dwuizbowego domu modlitwy zezwolił Żydom król Władysław IV Waza wydając przywilej. Konkretnie określił w nim wymiary budynku i jego ogólne rozplanowanie. Przez czterysta lat synagoga była miejsce modlitwy. W latach II wojny światowej stała się świadkiem tragicznych wydarzeń związanych z utworzeniem przez Niemców w Chęcinach getta dla czterech tysięcy osób. W 1942 r. okupanci skupili Żydów wokół synagogi, skąd wywieźli ich do obozu zagłady w Treblince. Tak właśnie zakończyła się historia obecności Żydów w Chęcinach. Wyremontowana, dzięki wsparciu funduszy unijnych, synagoga będzie przypominała te historyczne wydarzenia oraz uczyła tolerancji i poszanowania innych kultur.
Zabiegi o przywrócenie budynkowi dawnej świetności trwały długie lata i wiązały się m.in. z koniecznością uregulowania stanu własności oraz pozyskania funduszy na jego odrestaurowanie. Te żmudne starania zakończyły się sukcesem - historyczny obiekt uratowano przed zniszczeniem i zapomnieniem. Położona w centrum miasta synagoga wspaniale wpisuje się w pejzaż Chęcin i już wkrótce stanie się kolejną atrakcją turystyczną regionu świętokrzyskiego. Oprócz stałej wystawy, dokumentującej dziedzictwo kulturowe i bogatą historię Chęcin, będzie to miejsce spotkań i wydarzeń, promujących dialog międzykulturowy.
Modernizacja synagogi możliwa była dzięki realizacji projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego Gminy Chęciny poprzez przebudowę, odrestaurowanie i wyposażenie zabytkowego budynku Synagogi oraz utworzenie Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach”. Otrzymał on wsparcie z funduszy unijnych w wysokości 5 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 9,3 mln zł.