Odbyło się III Spotkanie Lokalnych Interesariuszy i partnerów projektów: BIOWIND I MONITOREE
Jak planować budowę farm wiatrowych, aby ominąć szlaki migracyjne ptaków? Jakich argumentów używać w rozmowach z lokalnymi społecznościami, które nie są przekonane do korzyści płynących z energetyki wiatrowej? Jak Finowie poradzili sobie z monitorowaniem efektywności energetycznej tworząc 3-wymiarowe modele budynków po modernizacji? O tych i innych dobrych praktykach, wypracowanych przez partnerów BIOWIND I MONITOREE rozmawialiśmy dzisiaj z interesariuszami obu projektów w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.
W konferencji otwartej przez Annę Kucharczyk, z-cę dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wzięli udział pracownicy oddziału Współpracy Gospodarczej i Projektów Europejskich, Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska oraz interesariusze obu projektów. M.in. przedstawiciele: Politechniki Świętokrzyskiej, Eco Voltaiki, MB Recycling sp. z o.o., Fundacji Edukacji i Dialogu Społecznego „Pro Civis” oraz EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego sp. z o. o. Na wstępie przedstawiono nowych interesariuszy i podsumowano III Spotkanie Międzyregionalne projektu BIOWIND, które odbyło się w lutym w Jełgawie na Łotwie.
Tomasz Gałucha z oddziału Współpracy Gospodarczej i Projektów Europejskich zaprezentował dobre praktyki wypracowane przez łotewską spółkę Laflora Ltd, która jest największą firmą w kraju w sektorze wydobycia torfu i produkcji substratów torfowych. Spółka próbując uniezależnić się energetycznie prowadziła rozmowy z lokalną społecznością, aby pokonać obawy mieszkańców, związane z budową farmy wiatrowej. Osiągnięto konsensus dzięki zapewnieniom spółki, że będzie monitorować migrację i trasy licznie występującego w tych rejonach orła. Zainstalowano system radarowy na łopatach, który po wykryciu ptaków ma zatrzymywać turbinę. Jak podkreślił jeden z interesariuszy, Tomasz Fiszer z firmy Doradztwo Energetyczne Trade – Off, najlepiej wyeliminować wiatraki z tras migracyjnych ptaków już na etapie ich projektowania i wydawania decyzji środowiskowych. Podsumowano również rozwiązania wypracowane przez Belgów, którzy z zużytych łopat wiatrakowych budują m.in. futurystyczne place zabaw. Zostały one przedstawione w czerwcu na IV Spotkaniu Międzyregionalnym w Leuve. W ramach projektu BIOWIND odbędą się jeszcze 3 spotkania.
Ciekawe rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej budynków zaprezentowali partnerzy z Rumunii i Finlandii w ramach projektu MonitorEE. Polacy chcą skorzystać z ich systemu monitorowania modernizowanych pomieszczeń, który mierzy m.in.: temp. wewnętrzną, odparowywanie wody wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, ciśnienie powietrza i wiele innych parametrów, które mają wpływ na uzyskanie efektywności energetycznej. Takim systemem jest zainteresowana Politechnika Świętokrzyska. Na koniec omówiono przyszłe działania w semestrze IV i V, do których należą IV Spotkanie Międzyregionalne w formie online organizowane we wrześniu przez lidera projektu AGENEX w Hiszpanii oraz V Spotkanie Międzyregionalne w Zagrzebiu w Chorwacji.
Projekt pn. „Poprawa efektywności energetycznej poprzez inteligentniejsze systemy zarządzania” (MonitorEE) realizowany jest przez Oddział Współpracy Gospodarczej i Projektów Europejskich w Departamencie Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach Programu Interreg Europe, działanie 2.1 Promowanie rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej.