Olejarnia Zagłoby. Dobre pomysły dla turystyki wiejskiej

Olejarnia Zagłoby. Dobre pomysły dla turystyki wiejskiej

Oleje tłoczone tradycyjną metodą, nierafinowane i niefiltrowane, zachowujące właściwości zdrowotne – takie skarby można znaleźć w Olejarni Zagłoby w Mikułowicach, która gościła we wtorek, 19 marca interesariuszy projektu SYSTOUR.

 Olejarnia Zagłoby – to przykład dobrej praktyki, która wpisuje się w założenia projektu SYSTOUR, realizowanego w ramach programu Interreg Europa 2021-2027. Przypomnijmy, że jego głównym założeniem jest wypracowanie rozwiązań dotyczących turystki wiejskiej. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (Departament Inwestycji i Rozwoju przy wsparciu Oddziału Turystyki w Departamencie Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych) jest jedynym polskim partnerem tego przedsięwzięcia, a oprócz naszego samorządu uczestniczą w nim - politechnika w Turynie (która jest jego liderem), włoski region Molise, okręg administracyjny Hajdu-Bihar na Węgrzech, Stowarzyszenie na rzecz Środowiska i Bezpieczeństwa w Akwitanii (Francja), Rada Regionalna Ostrobotni (Finandia) oraz Fundacja Hiszpania Leartibai.

Wtorkowe spotkanie w położonej w Mikułowicach nieopodal Buska-Zdroju olejarni było okazją do przekonania się, jak mała, rodzinna manufaktura roślinnych olejów spożywczych buduje potencjał turystyczny Ponidzia. Jak mówią jej właściciele - olejarnia powstała z połączenia dwóch pasji - do historii i do zdrowego odżywiania. W Olejarni Zagłoba można nie tylko poznać tajniki tłoczenia olejów oraz kupić gotowe już produkty, realizowane są tu także ciekawe programy edukacyjne.

Lokalizacja w jednym z najpiękniejszych zakątków naszego regionu jest niewątpliwym atutem tego niezwykłego miejsca. Jest ona uzupełnieniem bogatej oferty turystycznej Ponidzia i doskonale wpisuje się w nurt turystki kulinarnej. Podczas wtorkowego spotkania świętokrzyscy interesariusze projektu zapoznali się także z dobrymi praktykami zgłoszonymi przez partnerów z Włoch i Hiszpanii podczas poprzednich wizyt studyjnych.

Warto dodać, że w połowie maja odbędzie się spotkanie zagranicznych uczestników projektu SYSTOUR w regionie świętokrzyskim.

Projekt SYSTOUR realizowany jest w ramach programu Interreg Europa 2021-2027, który finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.