Marszałek Renata Janik i wicemarszałek Marek Bogusławski stoją z zespołem lekarskim, który dokonał operacji robotem da Vinci

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w czołówce polskich szpitali, które wykonują operacje Robotem da Vinci

Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jako czwarty ośrodek w Polsce wdrożyła zabiegi TORS (Trans Oral Robotic Surgery) – operacje chirurgiczne, wykonywane przez usta u pacjentów z nowotworami głowy i szyi przy użyciu robota da Vinci IV generacji. Zakup robota dofinansowano z Funduszy Europejskich dla Zdrowia REACT-EU w kwocie 16 mln zł.

Wczoraj podczas briefingu z udziałem marszałek Renaty Janik, wicemarszałka Marka Bogusławskiego, prof. Stanisława Góźdźa dyrektora ŚCO w Kielcach oraz kadry medycznej mówiono o zaletach operacji metodą TORS. 18 września 2024 r. dr Sławomir Okła (główny operator) i dr Jakub Spałek (lekarz asystujący) wykonali pierwsze w regionie świętokrzyskim operacje metodą TORS: dwie tonsillektomie (usunięcie przerośniętych migdałków podniebiennych u pacjentów ze zmianami łagodnymi) oraz częściową resekcję  nasady języka wraz z usunięciem węzłów chłonnych i migdałka podniebiennego po stronie prawej u pacjenta z podejrzeniem ogniska pierwotnego nowotworu  w zakresie nasady języka.

 – To dla nas szczególny dzień, ponieważ Robot Da Vinci w naszym centrum jest w pełni wykorzystany. Obecnie operujemy nim w pięciu naszych Klinikach: Urologii, Chirurgii, Ginekologii, Chirurgii Klatki Piersiowej oraz Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.  Dzięki wysiłkom i staraniom marszałek Renaty Janik robot trafił do naszej placówki – mówił prof. Stanisław Góźdź, który w imieniu pacjentów i zespołu chirurgów podziękował pani marszałek.

– Robot to wspaniałe urządzanie, które bardzo pomaga w leczeniu świętokrzyskich pacjentów, ale kluczową rolę w przebiegu operacji z wykorzystaniem systemu robotycznego pełnią lekarze. To oni są najważniejsi. Mamy tu medyków, którzy leczą na światowym poziomie. A środki, za które został zakupiony robot pochodzą z programu REACT-EU  przeznaczonego na niwelowanie skutków pandemii. Bardzo się cieszę, że jesteśmy czwartym  szpitalem w Polsce, który ma takie możliwości – dodała marszałek Renata Janik.

– Nadal będziemy wspierać ŚCO i będziemy wspomagać nasze kadry tak, aby medycyna onkologiczna była na najwyższym, światowym poziomie, a nasi pacjenci byli zadowoleni z bezpieczeństwa zdrowotnego – dodał wicemarszałek Marek Bogusławski.

Samorząd Województwa Świętokrzyskiego na zakup przez ŚCO robota da Vinci przekazał dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Zdrowia REACT-EU w kwocie 16 mln zł. W ramach projektu pn. „Doposażenie Bloku Operacyjnego w nowoczesny system robotowy wraz z wyposażeniem celem stworzenia Centrum Chirurgii Robotowej Ziemi Kieleckiej oraz podniesienia jakości i poprawy dostępu do najnowocześniejszych procedur chirurgicznych realizowanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Zalety operowania robotem da Vinci

W przypadku operacji nowotworów rejonu głowy i szyi dostęp do nich jest obarczony dużym ryzykiem rozległych uszkodzeń. Żeby dotrzeć do gardła środkowego w standardowym zabiegu operacyjnym, otolaryngolodzy muszą rozciąć żuchwę lub wykonać szeroki dostęp z pharyngotomii bocznej, czyli otworzyć szyję, gardło na bocznej ścianie i dopiero tą drogą usuwać zmianę nowotworową. Robot pozwala chirurgom na dostęp endoskopowy, dzięki czemu mogą wejść z narzędziami chirurgicznymi i kamerą przez jamę ustną, nie uszkadzając żadnych struktur i w sposób wysoce kontrolowany usunąć ognisko nowotworowe.

W Polsce operacje otolaryngologiczne metodą TORS są wykonywane tylko w trzech ośrodkach: Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (Szpitale Pomorskie). ŚCO jest czwartym szpitalem posiadającym takie możliwości.