Unijne miliony czekają na chętnych uczniów

Unijne miliony czekają na chętnych uczniów! Jeszcze ponad tydzień potrwa rekrutacja do projektu „Dziś uczeń – jutro student!”

Kilkuset uczniów i nauczycieli z kieleckich liceów i techników wzięło udział w dwóch spotkaniach, zorganizowanych z inicjatywy Wicemarszałek Renaty Janik w Politechnice Świętokrzyskiej. Kilkugodzinna dyskusja dotyczyła projektu „Dziś uczeń – jutro student!”, w ramach którego uczniowie ostatnich klas szkół średnich będą mogli skorzystać z bezpłatnych korepetycji, wizyt studyjnych i innych zajęć edukacyjnych. A wszystko po to, by jak najwięcej z nich wybrało studiowanie kierunków technicznych, najlepiej w naszym regionie.

- Apeluję po raz kolejny: skorzystajcie z tej szansy – mówiła do młodych ludzi Wicemarszałek Renata Janik, prezentując ramowe założenia projektu. – Możecie uczęszczać na darmowe korepetycje z matematyki, fizyki, chemii, biologii, informatyki, specjalistycznego j. angielskiego. Biorąc pod uwagę stawki za korepetycje, będzie to dla waszych rodziców duża ulga finansowa. Część zajęć poprowadzą pracownicy naukowi PŚK, to także duży bonus. No i wreszcie możliwość uczestnictwa w zajęciach laboratoryjnych i warsztatowych na naszej świetnie wyposażonej – również dzięki środkom unijnym – uczelni.  

Projekt, realizowany przez Politechnikę Świętokrzyską w partnerstwie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i większością starostw powiatowych, przewiduje wydanie na te cele ponad 55 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego w ciągu najbliższych czterech lat. W sumie wsparciem ma zostać objętych około 10 tys. uczniów liceów, techników i szkół branżowych. O szczegółach, związanych z realizacją przedsięwzięcia, a także o możliwościach powiązania udziału w projekcie z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej na PŚK informowali prorektor uczelni, prof. Artur Maciąg i kierownik projektu, prof. Marcin Graba. – Nie mamy się czego wstydzić, nasze laboratoria są nowoczesne i świetnie wyposażone, koledzy z innych uczelni mogą nam zazdrościć – przekonywał prof. Artur Maciąg. – Również zaplecze socjalne jest na wysokim poziomie – każdy student PŚk ma praktycznie zagwarantowane miejsce w akademiku. W większych ośrodkach akademickich można o tym tylko pomarzyć.

- O korzyściach, płynących z uczestnictwa w projekcie informowałam już wielokrotnie, wykorzystuję do tego każdą okazję – mówiła Wicemarszałek Renata Janik. – Muszę jednak przyznać, że spodziewałam się bardziej zdecydowanej reakcji ze strony szkół i ich organów prowadzących; okazuje się, że nie wszędzie ten przekaz dotarł, nie wszyscy zostali wystarczająco zachęceni. Dlatego zdecydowaliśmy się o wydłużeniu jeszcze o tydzień – do 24 listopada – okresu rekrutacji, a do tego czasu będę się jeszcze spotykać z uczniami i nauczycielami bezpośrednio w szkołach. Do starostów i prezydenta Kielc skierowałam też jeszcze jeden apel o zaangażowanie się w proces naboru. Bo przecież szansy, jaką to przedsięwzięcie daje uczniom, naszym uczelniom i wreszcie regionowi, czekającemu na wysoko wykwalifikowanych pracowników, nie możemy zmarnować!