
Wymiana doświadczeń rewitalizacyjnych - wizyta studyjna przedstawicieli świętokrzyskich gmin w województwie dolnośląskim
W dniach 24-26 marca 2025 r. przedstawiciele JST z obszaru województwa świętokrzyskiego oraz przedstawiciele Zespołu ds. rewitalizacji funkcjonującego w UMWŚ wzięli udział w wizycie studyjnej, która odbyła się w województwie dolnośląskim w ramach projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”.
Celem wizyty była obserwacja zachodzących procesów rewitalizacyjnych oraz ich skutków, przede wszystkim w wymiarze społecznym, we Wrocławiu i Wałbrzychu. Uczestnicy wizyty mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami w zakresie rewitalizacji
z osobami koordynującymi te procesy na Dolnym Śląsku. Najskuteczniejsze działania rewitalizacyjne będą implementowane w gminach województwa świętokrzyskiego.
Podczas wyjazdu, jego uczestnicy wizytowali m.in.:
- obszar rewitalizacji we Wrocławiu (Przedmieście Oławskie - CAL na Przedmieściu Oławskim - Centrum na Przedmieściu ; Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców,
- Nadodrze (MiserArt - strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia),
- działalność Fundacji Księżnej Daisy von Pless w kontekście rewitalizacji Wałbrzycha,
- Centrum Wałbrzycha - dzielnicę Sobięcin w Wałbrzychu, Zakład Aktywności Zawodowej Victoria Wałbrzych.
W spotkaniach z przedstawicielami gmin z województwa świętokrzyskiego wzięli udział m.in. Justyna Pichowicz z Urzędu Miejskiego Wałbrzycha oraz Sebastian Wolszczak z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Wyjazd studyjny zainicjował dyskusje, które z pewnością przyniosą nowe inspiracje i działania w rewitalizowanych obszarach.
Wizytę zorganizowała firma PROJEKTY MIEJSKIE Andrzej Brzozowy.
Pan Andrzej Brzozowy jest cenionym w kraju i zagranicą doradcą i ekspertem w zakresie rozwoju terytorialnego (polityka miejska, rewitalizacja, rozwój regionalny, rozwój lokalny) oraz funduszy europejskich. Jest również współautorem Krajowej Polityki Miejskiej 2023, systemu wspierania rewitalizacji w okresie 2014-2020, Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020 i innych dokumentów strategicznych, raportów, programów i regulacji dotyczących polityki regionalnej, rozwoju miast, rewitalizacji, rozwoju lokalnego, regionalnych i krajowych programów operacyjnych.
Program Regiony Rewitalizacji 3.0 czyli wzmacnianie zdolności gmin do programowania
i wdrażania działań rewitalizacyjnych – 3 edycja współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Zespołami ds. rewitalizacji w urzędach marszałkowskich o skróconej nazwie „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” jest współfinansowany w 79,71% ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 oraz w 20,29% z budżetu państwa.
#WsparcieJST #RegionyRewitalizacji #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie