Zmniejszyć ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Jak to robią w Europie?
By ograniczyć globalne zmiany klimatyczne, musimy nie tylko szybko zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, ale także szukać skutecznych metod na jego sekwestrację, czyli wychwytywanie i magazynowanie. Dobre praktyki w tym temacie poznają międzynarodowi partnerzy unijnego projektu NACAO. W Kielcach, już po raz trzeci, spotkali się świętokrzyscy interesariusze projektu, by podyskutować o tym, które rozwiązania można zastosować w regionie.
A korzystać możemy z doświadczeń fińskich, niemieckich, francuskich, włoskich czy hiszpańskich, bo właśnie w takim gronie świętokrzyskie od ponad roku realizuje działania projektowe. Przedstawiciele instytucji związanych z ochroną przyrody i klimatu uczestniczą w spotkaniach, warsztatach i wizytach studyjnych, podczas których poznają skuteczne metody kompensacji emisji dwutlenku węgla opartej na naturze.
W katalogu dobrych praktyk jest np. odtwarzanie terenów zielonych wokół szkół i tworzenie przyszkolnych ogródków, zalesianie miast, monitorowanie należytego wykorzystania żywności w publicznych przedszkolach, przestawianie publicznego transportu na flotę elektryczną i promocja wielorodzinnego budownictwa drewnianego.
Polskim akcentem są projekty zaprezentowane przez Lasy Państwowe: Lasy dla Mokradeł i Leśne Gospodarstwa Węglowe. Te ostatnie to miejsca, w których poprzez umiejętne nasadzenia, unikanie uszkodzeń gleby i zwiększanie ilości biomasy, leśnicy wzmacniają naturalne zdolności lasów do pochłaniania CO2. 1 hektar lasu pochłania go rocznie około 4 ton. Drugi z projektów skupia się na specjalnej ochronie podmokłych gleb oraz warunków wodnych w obrębie siedlisk leśnych i mokradeł. Tymi działaniami ma być objętych 100 000 hektarów gruntów (w świętokrzyskim 6 000 ha).
Podczas trzeciego spotkania w Kielcach regionalni partnerzy mieli okazję zapoznać się m. in. z założeniami Planu Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030. Poznali też harmonogram prac na kolejny semestr realizacji projektu. Przed nimi wizyta studyjna w Niemczech, w Bremie, a następnie - czerwcu 2025 roku - organizacja seminarium u nas, w regionie.
Projekt NACAO – Nature-based Carbon Offsets, „Kompensacja emisji dwutlenku węgla oparta na naturze” realizowany jest w ramach programu Interreg Europa 2021-2027 i finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Polskim partnerem projektu jest województwo świętokrzyskie – Departament Rozwoju Regionalnego przy współpracy Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska.