Aplikacja KielceNaturalnie czyli o tym, jak nauka wyszła z murów i wpływa na otoczenie

Na początku kielecką Kadzielnię, a teraz również kolejny obiekt Geonatury Kielce – Ogród Botaniczny można zwiedzać z aplikacją turystyczną „KielceNaturalnie”. Od kilku tygodni trwa testowanie nowoczesnego narzędzia, które pomoże ukierunkować ruch w obiekcie i uatrakcyjni zwiedzanie. Aplikacja powstała w ramach projektu „CyberMatryca - Zintegrowany system obsługi turysty”, który dofinansowała Unia Europejska. Bezpłatnie można ją ściągnąć na urządzenia  z systemem Android.

 

Multimedialny przewodnik stworzyło konsorcjum Politechniki Świętokrzyskiej oraz kieleckiej firmy informatycznej 2P-Info sp. z o.o. przy współpracy z Geonaturą Kielce. Naukowcy opracowali innowacyjny, zintegrowany system obsługi turysty, 2P-Info stworzyło aplikację, zaś Geonatura przygotowała merytoryczny wkład – opis walorów przyrodniczych, edukacyjnych oraz fotografie. Projekt otrzymał wsparcie w ramach funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

 

Z telefonem w ręku

Uruchamiamy aplikację i idziemy na 2-kilometrowy spacer na Kadzielnię. Możemy przeczytać lub posłuchać opisów 18 znajdujących się tam atrakcji, informacji o historii parku, amfiteatrze, jeziorze, Podziemnej Trasie Turystycznej i pamiątkach tropikalnego morza sprzed 360 mln lat. Cały czas możemy śledzić na mapie naszą pozycję, wyznaczyć najkrótszą ścieżkę do interesującego nas miejsca, a nawet sprawdzić, ile w danej chwili znajduje się tam osób. Po zakończeniu zwiedzania możemy jeszcze wygenerować sobie indywidualny raport z przebytej przez nas trasy i linki do dodatkowych materiałów informacyjnych.

 

 Ułatwi zwiedzanie, pomoże administratorom obiektów

- Do przetestowania aplikacji wybraliśmy Kadzielnię, bo to nasza turystyczna wizytówka regionu. Jest tam najwięcej odwiedzających, często odbywają się imprezy, więc to ukierunkowanie ruchu turystycznego, przy takim jego natężeniu, tam właśnie miało największy sens – podkreśla Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji.

 

- Od momentu uruchomienia aplikacji zarejestrowaliśmy w systemie setki różnych tras - mówi dr inż. Radosław Belka z Politechniki Świętokrzyskiej, który kierował pracami badawczo-rozwojowymi. - Na podstawie tych statystyk możemy np. zidentyfikować typowe, najczęściej wybierane przez turystów ścieżki. Znacznie częściej wędrują oni w kierunku jaskiń, omijając natomiast górną trasę, wiodącą tarasami widokowymi.

 

- Od początku nowego sezonu turystycznego, czyli od 1 maja, możemy z aplikacją zwiedzać też kielecki Ogród Botaniczny. Aplikacja uwzględnia 38 punktów na terenie ekspozycyjnym ogrodu. Pierwszy znajduje się już przy wejściu, kolejne 33 zlokalizowane są w głównych kolekcjach w obrębie 6 działów. Aplikacja uwzględnia też dodatkowe 4 charakterystyczne punkty na mapie Ogrodu: odsłonięcie geologiczne, pomnik Hilarego Mali, Ogródek Hortiterapeutyczny i Plac Centralny. Zatrzymując się w każdym z nich, odwiedzający otrzymają ciekawe, przydatne informacje - mówi dr Agnieszka Pierścińska, zastępca kierownika Ogrodu Botanicznego w Kielcach.

Aplikacja ma nie tylko uatrakcyjnić i ułatwić zwiedzanie turystom, ale również pomagać administratorom obiektów skutecznie zarządzać ruchem turystycznym, przygotowywać atrakcyjną ofertę, modyfikować szlaki i ścieżki zwiedzania, czy prawidłowo je oznakowywać. W Centrum Geoedukacji już chwalą moduł nawigacji. - Jest lepszy, niż w poprzednich aplikacjach, można go rozszerzać, np. o filmy – mówi Witold Wesołowski, główny specjalista ds. geoturystyki i promocji. - Od strony administratora ważne jest to, że samodzielnie możemy dodawać kolejne elementy, aktualizować informacje, modyfikować treści. Nie trzeba tego zlecać twórcy aplikacji.

 

 

Połączone siły nauki i biznesu

Za stronę techniczną całego przedsięwzięcia odpowiada informatyczna firma 2P-INFO sp. z o.o. z Kielc. Już pracuje ona nad wprowadzeniem na rynek kolejnych produktów wykorzystujących sieci sensoryczne, telematykę i inne nowoczesne technologie cyfrowe. W tym celu buduje Centrum Technologii Cyfrowych, na które pozyskała dofinansowanie w wysokości blisko 1,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. – Testujemy tu różne rozwiązania w zakresie Internetu Rzeczy, czyli tej technologii, której użyliśmy do projektowania aplikacji – mówi Piotr Czekaj, członek zarządu 2P-INFO. Naukowcy cieszą się z tego, że pomysł opuścił mury uczelni i jest wdrażany.  - To bardzo ciekawe wyzwanie badawcze – podkreśla dr inż. Radosław Belka.

Anna Rdzanek-Kapsa