
Przeciwdziałanie nadużyciom finansowym
NADUŻYCIA FINANSOWE
Instytucja Zarządzająca programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 (IZ FEŚ 2021-2027) realizuje swoje zadania w taki sposób, aby być postrzegana jako Instytucja przeciwna przejawom nadużyć finansowych i korupcji w prowadzeniu swojej działalności. Oznacza to, iż IZ FEŚ 2021-2027 kieruje się w swoich działaniach polityką absolutnego braku tolerancji dla nadużyć finansowych, zarówno w odniesieniu do swoich struktur organizacyjnych i pracowników, jak również zachowań beneficjentów.
Instytucja Zarządzająca programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 zobowiązana jest do:
- utrzymania wysokich standardów prawnych, etycznych i moralnych,
- przestrzegania zasad prawości, obiektywności, odpowiedzialności i uczciwości, podczas wdrażania i zarządzania programem regionalnym FEŚ 2021-2027.
Zachęcamy do zapoznania się z opracowanym przez IZ FEŚ 2021-2027 dokumentem dot. identyfikacji i przeciwdziałania nadużyciom finansowym, korupcji i konfliktowi interesów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027:
Polityka zwalczania nadużyć finansowych i przeciwdziałania zjawiskom korupcji, w tym konfliktu interesów w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.
Instytucja Zarządzająca realizuje politykę zapobiegania nadużyciom finansowym, ich wykrywania oraz zgłaszania właściwym organom. Podejrzenie wystąpienia nadużycia finansowego w związku z realizacją programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 można zgłaszać:
- pocztą elektroniczną na adres mailowy:
- pocztą tradycyjną na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach
Al. IX Wieków Kielce 3
25-516 Kielce
Podejrzenie nadużyć finansowych można zgłosić także bezpośrednio do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który prowadzi dochodzenia w sprawie nadużyć na szkodę budżetu UE, korupcji oraz poważnych uchybień wewnątrz instytucji europejskich i opracowuje politykę zwalczania nadużyć finansowych na potrzeby Komisji Europejskiej.
Z informacjami oraz opracowaniami w zakresie nadużyć finansowych można zapoznać się również na poniższych stronach internetowych:
- Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych
- Centralne Biuro Antykorupcyjne
- Portal antykorupcja.gov.pl
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- Wytyczne KE dotyczące unikania konfliktów interesów i zarządzania takimi konfliktami na podstawie rozporządzenia finansowego
- Poradnik IZ dot. konfliktu interesu
- Materiały szkoleniowe dot. konfliktu interesów