Priorytet 1. Fundusze Europejskie dla konkurencyjnej gospodarki
Priorytet 1. Fundusze Europejskie dla konkurencyjnej gospodarki
Będzie wspierał realizację projektów badawczo-rozwojowych, innowacyjnych oraz takich, które zwiększają konkurencyjność świętokrzyskiej gospodarki, wzmacniających współpracę nauki z biznesem, umożliwiają komercjalizację wyników badań naukowych.
Dla kogo
- przedsiębiorstwa
- sektor nauki
- konsorcja przedsiębiorców oraz konsorcja przedsiębiorców z organizacjami badawczymi
- instytucje otoczenia biznesu IOB (ośrodki przedsiębiorczości, ośrodki innowacji, instytucje finansowe
Działanie 1.1 Wsparcie infrastruktury B+R organizacji badawczych
Organizacje badawcze będą miały możliwość finansowania przedsięwzięć dotyczących infrastruktury (budowy oraz zakupu wyposażenia i aparatury naukowo-badawczej), która zostanie wykorzystana również do działalności gospodarczej.
Działanie 1.2 Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R
Na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorstwa i konsorcja z ich udziałem, które chcą:
- prowadzić działalność B+R
- sfinansować zakup wyposażenia lub budowę infrastruktury niezbędnej
do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych - opatentować wyniki swoich prac
- wdrożyć, wypracowane w ramach projektu wyniki prac B+R
Wsparcie kompetencji kadr związanych z pracami B+R, w tym kadr zarządzających, zdobywanie przez nich nowych umiejętności i wiedzy, nabywanie kwalifikacji, kompetencji, niezbędnych do obsługi infrastruktury badawczej będzie elementem uzupełniającym projektu.
Działanie 1.3 Budowa potencjału IOB
Celem jest wzmocnienie i rozwój potencjału podmiotów świadczących usługi dla biznesu. Profesjonalizacja Instytucji Otoczenia Biznesu będzie dotyczyła m.in.: wzmocnienia zasobów ludzkich i infrastrukturalnych, know-how, kompetencji zarządczych, kształcenia kadr, wymiany doświadczeń, zatrudnienia ekspertów, budowy platform, sieciowania.
Działanie 1.4 Budowanie i wzmacnianie powiązań klastrowych
Celem jest zwiększenie potencjału klastrów oraz budowanie ich zdolności do kooperacji. Wsparcie finansowe będą mogły otrzymać klastry zalążkowe (z wyłączeniem umiędzynarodowienia i potencjału infrastrukturalnego) oraz regionalne klastry wzrostowe – w związku z nowymi usługami.
Projekty mogą dotyczyć m. in. profesjonalizacji zarządzania i kadr, szkolenia koordynatorów klastrów, wzmocnienia zasobów infrastrukturalnych, rozwoju i profesjonalizacji świadczonych przez nie usług, czy testowania nowych/ulepszonych usług.
Działanie 1.5 Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji
Interwencja skierowana jest na wsparcie doradcze dla MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego – proinnowacyjne usługi doradcze dla MSP jako element systemu zachęt do działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej.
Działanie ukierunkowane jest dodatkowo na rozwój potencjału regionalnego ekosystemu innowacji poprzez działania związane ze zwiększeniem zdolności do sieciowania przedsiębiorstw z sektorem nauki, nabywaniem kwalifikacji oraz inicjowaniem współpracy interesariuszy PPO w szczególności z zakresu obszarów RIS, transformacji przemysłu w kierunku Przemysłu 4.0, przedsiębiorczości, transferu technologii, zarządzania innowacjami, ekoprojektowania oraz wyłonionych obiecujących obszarów dla rozwoju regionu.
Działanie 1.6 Cyfryzacja w sektorze usług publicznych
Celem wsparcia jest wdrożenie w sektorze publicznym nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, w obszarach szczególnie ważnych dla mieszkańców (w tym: platformy e-usług publicznych, usług w zakresie e-zdrowia).
Działanie 1.7 Wsparcie internacjonalizacji przedsiębiorstw i infrastruktury biznesowej
Realizowane będą działania mające na celu wzmocnienie potencjału gospodarczego i eksportowego przedsiębiorców regionalnych oraz internacjonalizację ich działalności (pomoc w poszukiwaniu i zdobywaniu nowych rynków, indywidualne i grupowe wyjazdy na wydarzenia gospodarcze, identyfikacja barier i problemów świętokrzyskich eksporterów oraz wyznaczanie kierunków działań w zakresie internacjonalizacji).
Dla budowy potencjału gospodarczego istotne jest wyposażenie regionu w infrastrukturę sprzyjającą lokowaniu działalności gospodarczej. Zatem interwencja zostanie skierowana również na wsparcie infrastruktury biznesowej, o ile zostanie uzasadniona przeprowadzoną analizą potrzeb w tym zakresie.
Działanie 1.8 Kapitał dla MŚP
Inwestycje w MŚP, w szczególności zwiększające ich zaawansowanie technologiczne, poziom robotyzacji, cyfryzacji i zdolność do wdrażania innowacji (w tym również w zakresie rozwiązań w ramach Przemysłu 4.0 oraz zielonych technologii). Wspierane będą inwestycje związane z rozwojem i rozbudową firm realizowane m.in. poprzez: zakup maszyn, urządzeń i sprzętu, zakup praw własności intelektualnej, projekty innowacyjne w tym związane z zakupem i wdrożeniem gotowej technologii nie wymagającej przeprowadzenia dodatkowych prac B+R lub stanowiącej kontynuację wcześniej przeprowadzonych prac B+R (z wyłączeniem projektów badawczo-wdrożeniowych). Inwestycje sfinansowanie w ramach działania pozwolą MŚP na wprowadzenie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych.